MSI RTX 4070 VENTUS 2X E1 GDDR6
Graphics Card MSI RTX 4070 VENTUS 2X E1 GDDR6 — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 4070 VENTUS 2X E1 GDDR6
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
20.08.2024
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
200W
🏆 Top #2219
Performance
Synthetic Score
25,049
Efficiency
enthusiast
The MSI RTX 4070 VENTUS 2X E1 GDDR6 graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 20.08.2024. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 35.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 5888 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 46 RT Cores and 184 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 480.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1920 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2475 MHz under load. The TDP level for this model is 200 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 20.08.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-2XX-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1920 MHz |
| Boost Clock | 2475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 480.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 36 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 242 x 43 x 125 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 347 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 158.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 455.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.15 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 29.15 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 455.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 40.11% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.