MSI RTX 4070 Ti VENTUS 2X OC
Graphics Card MSI RTX 4070 Ti VENTUS 2X OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 4070 Ti VENTUS 2X OC
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
03.01.2023
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
285W
🏆 Top #659
Performance
Synthetic Score
33,489
PassMark
31,567
Efficiency
enthusiast
The MSI RTX 4070 Ti VENTUS 2X OC (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 03.01.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 35.8 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 7680 shader units, 60 RT Cores for ray tracing, and 240 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6X video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 504.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2310 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2640 MHz. The nominal thermal design power is 285 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 7680 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 240 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 60 |
| Compute Units (SM/CU) | 60 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2640 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 7680 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 242 x 51 x 125 mm |
| Power Consumption (TDP) | 285 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 331 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 211.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 633.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 40.55 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 40.55 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 633.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 567 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 208 |
| TPU Index Score | 45.59% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.