MSI RTX 4060 Ti GAMING X SLIM 16 GB
Graphics Card MSI RTX 4060 Ti GAMING X SLIM 16 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 4060 Ti GAMING X SLIM 16 GB
Nvidia GeForce 40
•
AD106
•
18.05.2023
•
16 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
165W
🏆 Top #2583
Performance
Synthetic Score
23,891
PassMark
22,683
Efficiency
high
The MSI RTX 4060 Ti GAMING X SLIM 16 GB (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.05.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 188 mm² die contains approximately 22.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 4352 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 34 RT Cores and 136 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 288.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2310 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2670 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 165 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD106-351-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD106 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 22,900,000.0 million |
| Die Size | 188 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4352 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 136 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2670 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4352 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 307 x 46 x 125 mm |
| Power Consumption (TDP) | 165 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 363 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 128.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 363.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 23.24 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 23.24 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 363.1 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 683 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 081 |
| TPU Index Score | 32.30% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.