MSI RTX 3090 GAMING X TRIO
Graphics Card MSI RTX 3090 GAMING X TRIO — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 3090 GAMING X TRIO
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
01.09.2020
•
24 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
350W
🏆 Top #1401
Performance
Synthetic Score
27,971
PassMark
26,561
Efficiency
enthusiast
The MSI RTX 3090 GAMING X TRIO graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 01.09.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 628 mm² die contains approximately 28.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 10496 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 82 RT Cores and 328 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 24 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 936.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 1395 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1785 MHz. The TDP level for this model is 350 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10496 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 328 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 328 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 82 |
| Compute Units (SM/CU) | 82 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1395 MHz |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1219 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 936.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10496 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 335 x 56 x 140 mm |
| Power Consumption (TDP) | 350 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 199.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 585.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 37.47 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 37.47 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 585.5 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 561 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 068 |
| TPU Index Score | 46.29% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.