MSI RTX 3080 Ti VENTUS 3X OC 20 GB
Graphics Card MSI RTX 3080 Ti VENTUS 3X OC 20 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 3080 Ti VENTUS 3X OC 20 GB
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
20 GB
•
GDDR6X
•
320 bit
•
410W
🏆 Top #1589
Performance
Synthetic Score
26,993
Efficiency
high
The MSI RTX 3080 Ti VENTUS 3X OC 20 GB (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on gpu.defaults.recently. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 628 mm² die contains approximately 28.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 10240 universal processors. Also available are 80 specialized cores for ray rendering and 320 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 20 GB. The bus width is 320 bit bits, and the peak data exchange rate is 760.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1335 MHz with dynamic acceleration capability up to 1875 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 410 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 800 W.
General Information
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-250-KD-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1335 MHz |
| Boost Clock | 1875 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 20 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 760.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 305 x 57 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 410 W |
| Recommended PSU | 800 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 15 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 210 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 600 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 38.40 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 38.40 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 600 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 48.85% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.