MSI RTX 3070 Ti SUPRIM X
Graphics Card MSI RTX 3070 Ti SUPRIM X — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 3070 Ti SUPRIM X
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
31.05.2021
•
8 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
310W
🏆 Top #1442
Performance
Synthetic Score
27,641
PassMark
23,276
Efficiency
high
MSI RTX 3070 Ti SUPRIM X is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 31.05.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. The model's computational arsenal includes 6144 universal processors. Also available are 48 specialized cores for ray rendering and 192 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 608.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1575 MHz with dynamic acceleration capability up to 1860 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 310 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 31.05.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1575 MHz |
| Boost Clock | 1860 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 608.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 335 x 61 x 140 mm |
| Power Consumption (TDP) | 310 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG143 SKU 15 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 178.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 357.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.86 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.86 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 357.1 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 23 276 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 061 |
| TPU Index Score | 34.80% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.