MSI RTX 3060 Ti VENTUS 2X OC
Graphics Card MSI RTX 3060 Ti VENTUS 2X OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 3060 Ti VENTUS 2X OC
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
01.12.2020
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
200W
🏆 Top #3416
Performance
Synthetic Score
20,653
PassMark
20,287
Efficiency
high
The MSI RTX 3060 Ti VENTUS 2X OC graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 01.12.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. For graphics processing, 4864 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 38 RT Cores and 152 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1410 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1695 MHz under load. The nominal thermal design power is 200 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.12.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-200-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4864 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 152 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 152 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 38 |
| Compute Units (SM/CU) | 38 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1695 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4864 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 232 x 52 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG142 SKU 20 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 135.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 257.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.49 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.49 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 257.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 287 |
| PassMark (G2D Mark) | 991 |
| TPU Index Score | 27.56% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.