MSI RTX 3060 GAMING TRIO
Graphics Card MSI RTX 3060 GAMING TRIO — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 3060 GAMING TRIO
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
12.01.2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
170W
🏆 Top #4972
Performance
Synthetic Score
16,754
PassMark
16,754
Efficiency
high
The MSI RTX 3060 GAMING TRIO graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 12.01.2021. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 12.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 276 mm². The core configuration includes 3584 shader units, 28 RT Cores for ray tracing, and 112 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 360.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1320 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1777 MHz under load. The TDP level for this model is 170 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 12.01.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 112 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1777 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 360.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 323 x 56 x 140 mm |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 60 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 85.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 199 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.74 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 12.74 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 199 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 754 |
| PassMark (G2D Mark) | 966 |
| TPU Index Score | 20.87% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.