MSI RTX 3060 AERO ITX LHR
Graphics Card MSI RTX 3060 AERO ITX LHR — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 3060 AERO ITX LHR
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
01.09.2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
170W
🏆 Top #5540
Performance
Synthetic Score
15,229
Efficiency
high
The MSI RTX 3060 AERO ITX LHR graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 01.09.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. For graphics processing, 3584 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 28 RT Cores and 112 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 360.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1320 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1792 MHz. The TDP level for this model is 170 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-150-KC-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 112 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1792 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 360.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 55 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 114.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 200.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.85 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 12.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 200.7 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 21.05% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.