MSI RTX 3050 VENTUS 2X
Graphics Card MSI RTX 3050 VENTUS 2X — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 3050 VENTUS 2X
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
04.01.2022
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
130W
🏆 Top #6304
Performance
Synthetic Score
12,510
PassMark
12,510
Efficiency
mid-high
The MSI RTX 3050 VENTUS 2X graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 04.01.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 276 mm² die contains approximately 12.0 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 20 specialized cores for ray rendering and 80 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 224.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1552 MHz with dynamic acceleration capability up to 1777 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 130 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 04.01.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-150-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1552 MHz |
| Boost Clock | 1777 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 235 x 42 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 56.86 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 142.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 9.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 142.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 510 |
| PassMark (G2D Mark) | 918 |
| TPU Index Score | 12.88% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.