MSI RTX 3050 GAMING X 6 GB
Graphics Card MSI RTX 3050 GAMING X 6 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 3050 GAMING X 6 GB
Nvidia GeForce 30
•
GA107
•
02.02.2024
•
6 GB
•
GDDR6
•
96 bit
•
70W
🏆 Top #6749
Performance
Synthetic Score
11,035
PassMark
10,764
Efficiency
mid-high
The MSI RTX 3050 GAMING X 6 GB graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 02.02.2024. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 8.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 200 mm². The model's computational arsenal includes 2304 universal processors. Also available are 18 specialized cores for ray rendering and 72 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 6 GB. Thanks to the 96 bit-bit bus, bandwidth reaches 168.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1042 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1507 MHz under load. The nominal thermal design power is 70 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 02.02.2024 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA107-325-K2-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA107 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 8,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 72 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 72 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 18 |
| Compute Units (SM/CU) | 18 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1042 MHz |
| Boost Clock | 1507 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 96 bit bit |
| Memory Bandwidth | 168.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2304 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 205 x 42 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 70 W |
| Recommended PSU | 250 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 48.22 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 108.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.94 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 6.94 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 108.5 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 10 764 |
| PassMark (G2D Mark) | 883 |
| TPU Index Score | 9.83% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.