MSI RTX 2060 GAMING
Graphics Card MSI RTX 2060 GAMING — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 2060 GAMING
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
10.01.2020
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
160W
🏆 Top #6701
Performance
Synthetic Score
11,508
Efficiency
mid-high
The MSI RTX 2060 GAMING graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 10.01.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 13.6 billion transistorsistors transistors on a 545 mm² die. For graphics processing, 1920 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 30 RT Cores and 240 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 6 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 336.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1365 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1680 MHz under load. The nominal thermal design power is 160 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 10.01.2020 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-150-KC-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1920 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 240 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1680 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1920 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 247 x 52 x 129 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG161 SKU 46 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 80.64 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 201.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.90 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 6.45 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 201.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 16.62% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.