MSI R7 240
Graphics Card MSI R7 240 — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI R7 240
Amd R7 200
•
Oland
•
08.10.2013
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
30W
🏆 Top #12458
Performance
Synthetic Score
806
PassMark
905
Efficiency
low
The MSI R7 240 (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 08.10.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 77 mm². For graphics processing, 320 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of DDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 28.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 730 MHz with dynamic acceleration capability up to 780 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 30 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Oland PRO (215-0837015) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Oland |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 730 MHz |
| Boost Clock | 780 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | C552, C577 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6.24 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 15.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 499.2 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 905 |
| PassMark (G2D Mark) | 280 |
| TPU Index Score | 1.31% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.