MSI P104-100 MINER
Graphics Card MSI P104-100 MINER — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI P104-100 MINER
GeForce Mining GPUs
•
GP104
•
12.12.2017
•
4 GB
•
GDDR5X
•
256 bit
🏆 Top #12337
Performance
Synthetic Score
916
PassMark
3,665
Efficiency
entry
The MSI P104-100 MINER graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 12.12.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 314 mm² die contains approximately 7.2 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1920 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 320.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 1607 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1733 MHz.
General Information
| Release Date | 12.12.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce Mining GPUs |
| GPU Variant | GP104-100-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1920 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 15 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1607 MHz |
| Boost Clock | 1733 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1251 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 720 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x4 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG413 SKU 100 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 110.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 208 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 104 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 6.66 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 208 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 665 |
| PassMark (G2D Mark) | 122 |
| TPU Index Score | 14.88% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.