MSI HD 7770 Twin Fan OC
Graphics Card MSI HD 7770 Twin Fan OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI HD 7770 Twin Fan OC
Amd HD 7700
•
Cape Verde
•
15.02.2012
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
80W
🏆 Top #10853
Performance
Synthetic Score
2,570
Efficiency
entry
The MSI HD 7770 Twin Fan OC (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 15.02.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 123 mm² die contains approximately 1.5 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 640 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 72.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 80 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 15.02.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7700 |
| GPU Variant | Cape Verde XT (215-0825117) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Cape Verde |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 80 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C44157-00C, C468 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16.32 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 40.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 305.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 81.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.76% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.