MSI GTX 960
Graphics Card MSI GTX 960 — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 960
Nvidia GeForce 900
•
GM206
•
22.01.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
120W
🏆 Top #8503
Performance
Synthetic Score
6,780
PassMark
6,135
Efficiency
mid
The MSI GTX 960 graphics card from NVIDIA is built on the Maxwell 2.0 architecture and was officially introduced on 22.01.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 228 mm² die contains approximately 2.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1024 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 112.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 1127 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1178 MHz. The TDP level for this model is 120 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 22.01.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM206-300-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM206 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,940,000.0 million |
| Die Size | 228 mm² |
| Transistor Density | 12,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1127 MHz |
| Boost Clock | 1178 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG301 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 37.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 75.39 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.41 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 75.39 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 135 |
| PassMark (G2D Mark) | 676 |
| TPU Index Score | 6.24% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.