MSI GTX 760 Gaming OC
Graphics Card MSI GTX 760 Gaming OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 760 Gaming OC
Nvidia GeForce 700
•
GK104
•
25.06.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
170W
🏆 Top #9724
Performance
Synthetic Score
4,473
PassMark
4,819
Efficiency
mid
The MSI GTX 760 Gaming OC graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 25.06.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 3.5 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1152 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.30 GB/s. In standard mode, the core operates at 1020 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1150 MHz under load. The nominal thermal design power is 170 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.06.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK104-225-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1152 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1020 MHz |
| Boost Clock | 1150 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2004 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 27.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 110.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.65 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 110.4 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 819 |
| PassMark (G2D Mark) | 539 |
| TPU Index Score | 5.95% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.