MSI GTX 670M 3 GB
Graphics Card MSI GTX 670M 3 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 670M 3 GB
Nvidia GeForce 600M
•
GF114
•
22.03.2012
•
3 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
75W
🏆 Top #11443
Performance
Synthetic Score
1,725
PassMark
1,725
Efficiency
entry
MSI GTX 670M 3 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi 2.0 architecture, released on 22.03.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.0 billion transistorsistors transistors on a 332 mm² die. The core configuration includes 336 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 3 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 72.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 598 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.03.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 600M |
| GPU Variant | N13E-GS1-LP-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF114 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 336 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 7 |
Clock Speeds
| Base Clock | 598 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Board Number | P1314 SKU 6, P1314 SKU 8 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.68 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 34.72 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 833.3 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 69.44 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 725 |
| PassMark (G2D Mark) | 311 |
| TPU Index Score | 2.55% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.