MSI GTX 660 Ti TwinFrozr III 3 GB
Graphics Card MSI GTX 660 Ti TwinFrozr III 3 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 660 Ti TwinFrozr III 3 GB
Nvidia GeForce 600
•
GK104
•
16.08.2012
•
3 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
150W
🏆 Top #9406
Performance
Synthetic Score
5,092
PassMark
4,415
Efficiency
mid
The MSI GTX 660 Ti TwinFrozr III 3 GB graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 16.08.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². For graphics processing, 1344 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 3 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 144.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 915 MHz with dynamic acceleration capability up to 980 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 16.08.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK104-300-KD-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1344 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 915 MHz |
| Boost Clock | 980 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 144.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P2004 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 27.44 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 109.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.63 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 109.8 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 415 |
| PassMark (G2D Mark) | 475 |
| TPU Index Score | 5.50% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.