MSI GTX 660 Ti PE OC
Graphics Card MSI GTX 660 Ti PE OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 660 Ti PE OC
Nvidia GeForce 600
•
GK104
•
16.08.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
150W
🏆 Top #9811
Performance
Synthetic Score
4,402
PassMark
4,415
Efficiency
mid
The MSI GTX 660 Ti PE OC (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 16.08.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 3.5 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1344 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 144.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 1020 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1098 MHz under load. The nominal thermal design power is 150 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 16.08.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK104-300-KD-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1344 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1020 MHz |
| Boost Clock | 1098 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 144.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P2004 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 30.74 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 123 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.95 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 123 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 415 |
| PassMark (G2D Mark) | 475 |
| TPU Index Score | 5.98% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.