MSI GTX 660 Ti OC V1
Graphics Card MSI GTX 660 Ti OC V1 — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 660 Ti OC V1
Nvidia GeForce 600
•
GK104
•
16.08.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
150W
🏆 Top #10014
Performance
Synthetic Score
4,089
PassMark
4,415
Efficiency
mid
The MSI GTX 660 Ti OC V1 graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 16.08.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.5 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. For graphics processing, 1344 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 144.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 941 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1020 MHz. The nominal thermal design power is 150 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 16.08.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK104-300-KD-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1344 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 941 MHz |
| Boost Clock | 1020 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 144.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P2004 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 28.56 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 114.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.74 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 114.2 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 415 |
| PassMark (G2D Mark) | 475 |
| TPU Index Score | 5.56% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.