MSI GTX 660 OEM
Graphics Card MSI GTX 660 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 660 OEM
Nvidia GeForce 600
•
GK104
•
22.08.2012
•
1.5 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
130W
🏆 Top #10056
Performance
Synthetic Score
4,047
PassMark
4,047
Efficiency
mid
The MSI GTX 660 OEM graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 22.08.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.5 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. The model's computational arsenal includes 1152 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 134.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 824 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 888 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 130 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 22.08.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK104-200-KD-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1152 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 824 MHz |
| Boost Clock | 888 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1.5 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 134.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2004 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 21.31 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 85.25 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.05 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 85.25 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 047 |
| PassMark (G2D Mark) | 492 |
| TPU Index Score | 4.60% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.