MSI GTX 460 Cyclone OC
Graphics Card MSI GTX 460 Cyclone OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 460 Cyclone OC
Nvidia GeForce 400
•
GF104
•
12.07.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
160W
🏆 Top #11224
Performance
Synthetic Score
2,272
PassMark
2,272
Efficiency
entry
MSI GTX 460 Cyclone OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi architecture, released on 12.07.2010. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 332 mm² die contains approximately 2.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 336 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 115.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 675 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 160 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.07.2010 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 400 |
| GPU Variant | GF104-325-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF104 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 336 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 7 |
Clock Speeds
| Base Clock | 675 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 115.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1041 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10.16 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 40.66 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 975.1 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 81.26 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 272 |
| PassMark (G2D Mark) | 397 |
| TPU Index Score | 2.67% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.