MSI GTX 260 Lightning
Graphics Card MSI GTX 260 Lightning — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 260 Lightning
Nvidia GeForce 200
•
GT200B
•
27.11.2008
•
896 MB
•
GDDR3
•
448 bit
•
171W
🏆 Top #12603
Performance
Synthetic Score
669
Efficiency
low
The MSI GTX 260 Lightning (Tesla 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 27.11.2008. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 470 mm². The model's computational arsenal includes 216 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 448 bit bits, and the peak data exchange rate is 111.90 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 576 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 171 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 27.11.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
| GPU Variant | G200-103-B2 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT200B |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,400,000.0 million |
| Die Size | 470 mm² |
| Transistor Density | 3,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 216 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 72 |
| Render Output Units (ROP) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 27 |
Clock Speeds
| Base Clock | 576 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 999 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1998 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 896 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 448 bit bit |
| Memory Bandwidth | 111.90 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 224 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 171 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P654 SKU 51, P897 SKU 53, P897 SKU 54 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 19.04 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 48.96 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 606.5 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 75.82 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.48% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.