MSI GTX 1650 SUPER GAMING X
Graphics Card MSI GTX 1650 SUPER GAMING X — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 1650 SUPER GAMING X
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
22.11.2019
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
100W
🏆 Top #6907
Performance
Synthetic Score
10,364
PassMark
10,187
Efficiency
mid-high
The MSI GTX 1650 SUPER GAMING X graphics adapter is based on the advanced Turing architecture. NVIDIA announced this model on 22.11.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 6.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 284 mm². The core configuration includes 1280 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1530 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1755 MHz. The TDP level for this model is 100 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 22.11.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-250-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1755 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1280 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 248 x 44 x 127 mm |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG166 SKU 24 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 56.16 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 140.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 8.99 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 4.49 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 140.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 10 187 |
| PassMark (G2D Mark) | 749 |
| TPU Index Score | 11.53% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.