MSI GTX 1080 SEA HAWK
Graphics Card MSI GTX 1080 SEA HAWK — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 1080 SEA HAWK
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
27.05.2016
•
8 GB
•
GDDR5X
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #4323
Performance
Synthetic Score
18,029
PassMark
15,612
Efficiency
high
The MSI GTX 1080 SEA HAWK (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 27.05.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 314 mm². For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5X video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 320.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1620 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1759 MHz. The nominal thermal design power is 180 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 27.05.2016 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1620 MHz |
| Boost Clock | 1759 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1251 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 270 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG413 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 112.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 281.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 140.7 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 9.01 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 281.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 612 |
| PassMark (G2D Mark) | 888 |
| TPU Index Score | 16.47% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.