MSI GT 730 V2
Graphics Card MSI GT 730 V2 — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GT 730 V2
Nvidia GeForce 700
•
GF108
•
18.06.2014
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
49W
🏆 Top #13531
Performance
Synthetic Score
223
PassMark
824
Efficiency
low
The MSI GT 730 V2 graphics card from NVIDIA is built on the Fermi architecture and was officially introduced on 18.06.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 116 mm². The core configuration includes 96 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The DDR3 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 25.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 700 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 49 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 18.06.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GF108-400-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF108 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 700 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 49 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P1070, P1071 SKU 12 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 11.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 268.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 22.4 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 824 |
| PassMark (G2D Mark) | 259 |
| TPU Index Score | 0.89% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.