MSI GT 610 Dual Fan
Graphics Card MSI GT 610 Dual Fan — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GT 610 Dual Fan
Nvidia GeForce 600
•
GF119S
•
02.04.2012
•
1 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
29W
🏆 Top #13058
Performance
Synthetic Score
449
PassMark
334
Efficiency
low
The MSI GT 610 Dual Fan graphics card from NVIDIA is built on the Fermi 2.0 architecture and was officially introduced on 02.04.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 79 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 48 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of DDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 14.37 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 810 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 29 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 02.04.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GF119-300-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF119S |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 292,000.0 million |
| Die Size | 79 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 48 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 810 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 898 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1796 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.37 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 29 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P1310 SKU 1, P1310 SKU 4 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.62 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6.48 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 155.5 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 12.96 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 334 |
| PassMark (G2D Mark) | 134 |
| TPU Index Score | 0.55% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.