MSI GeForce 6200 SE TurboCache
Graphics Card MSI GeForce 6200 SE TurboCache — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GeForce 6200 SE TurboCache
GeForce 6200
•
NV44
•
15.12.2004
•
64 MB
•
DDR
•
32 bit
🏆 Top #14489
Performance
Synthetic Score
37
PassMark
37
Efficiency
low
The MSI GeForce 6200 SE TurboCache (Curie) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 15.12.2004. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 110 mm² die. The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 32 bit-bit bus, bandwidth reaches 2.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 350 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 15.12.2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 6200 |
| GPU Variant | 6200TC |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | NV44 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 75,000.0 million |
| Die Size | 110 mm² |
| Transistor Density | 681,800 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 350 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 32 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Texture Fill Rate | 1.4 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 37 |
| PassMark (G2D Mark) | 146 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.