MSI CMP 30HX MINER XS
Graphics Card MSI CMP 30HX MINER XS — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI CMP 30HX MINER XS
GeForce Mining GPUs
•
TU116
•
25.02.2021
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
125W
🏆 Top #11907
Performance
Synthetic Score
1,337
PassMark
5,347
Efficiency
mid
The MSI CMP 30HX MINER XS (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 25.02.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.6 billion transistorsistors transistors on a 284 mm² die. The core configuration includes 1408 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 6 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 336.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1530 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1785 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 125 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 25.02.2021 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce Mining GPUs |
| GPU Variant | TU116-100-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1408 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 88 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 22 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1408 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x4 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 207 x 42 x 127 mm |
| Power Consumption (TDP) | 125 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG161 SKU 90 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 85.68 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 157.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 10.05 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.03 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 157.1 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 347 |
| PassMark (G2D Mark) | 171 |
| TPU Index Score | 12.59% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.