Microsoft GeForce 940MX
Graphics Card Microsoft GeForce 940MX — Specifications, Tests & Benchmarks
Microsoft GeForce 940MX
Nvidia GeForce 900M
•
GM108
•
2016
•
1 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
23W
🏆 Top #12284
Performance
Synthetic Score
984
PassMark
1,509
Efficiency
entry
The Microsoft GeForce 940MX graphics adapter is based on the advanced Maxwell architecture. NVIDIA announced this model on 01.01.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.0 billion transistorsistors transistors on a 77 mm² die. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 40.10 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 954 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 993 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 23 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 2016 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 900M |
| GPU Variant | N16S-GTR-B-A2 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM108 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,020,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 954 MHz |
| Boost Clock | 993 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 40.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 23 W |
| Board Number | E2702 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7.944 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 23.83 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 762.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 23.83 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 509 |
| PassMark (G2D Mark) | 172 |
| TPU Index Score | 2.20% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.