Mercury GSC6202 6U OpenVPX
Graphics Card Mercury GSC6202 6U OpenVPX — Specifications, Tests & Benchmarks
Mercury GSC6202 6U OpenVPX
GeForce Mxx
•
GM204
•
30.08.2015
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
100W
🏆 Top #7811
Performance
Synthetic Score
8,559
Efficiency
entry
The Mercury GSC6202 6U OpenVPX graphics adapter is based on the advanced Maxwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 30.08.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 398 mm² die contains approximately 5.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 160.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 930 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1180 MHz. The TDP level for this model is 100 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 30.08.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Mxx |
| GPU Variant | GM204-995-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM204 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,200,000.0 million |
| Die Size | 398 mm² |
| Transistor Density | 13,100,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 930 MHz |
| Boost Clock | 1180 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 160.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
| Board Number | P2754 SKU 200 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 75.52 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 113.3 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.63 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 113.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 7.23% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.