Mercury GSC6200 6U OpenVPX
Graphics Card Mercury GSC6200 6U OpenVPX — Specifications, Tests & Benchmarks
Mercury GSC6200 6U OpenVPX
Radeon Mobility HD 4800
•
M98
•
09.01.2009
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
🏆 Top #12245
Performance
Synthetic Score
1,042
Efficiency
low
The Mercury GSC6200 6U OpenVPX graphics adapter is based on the advanced TeraScale architecture. ATI announced this model on 09.01.2009. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 256 mm². The model's computational arsenal includes 800 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 89.60 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 550 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 09.01.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 4800 |
| GPU Variant | M98 XT L2 (216-0732023) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | M98 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 956,000.0 million |
| Die Size | 256 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 700 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 22 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 880 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 176 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.88% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.