MAXSUN RTX 5070 Ti Turbo
Graphics Card MAXSUN RTX 5070 Ti Turbo — Specifications, Tests & Benchmarks
MAXSUN RTX 5070 Ti Turbo
Nvidia GeForce 50
•
GB203
•
20.02.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #840
Performance
Synthetic Score
32,473
PassMark
32,473
Efficiency
enthusiast
The MAXSUN RTX 5070 Ti Turbo (Blackwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 20.02.2025. At the core of the card is a chip created with 4N FinFET lithography. The die houses 45.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 378 mm². The model's computational arsenal includes 8960 universal processors. Also available are 70 specialized cores for ray rendering and 280 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR7 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 896.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2295 MHz with dynamic acceleration capability up to 2452 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 300 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 20.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB203-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB203 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 45,600,000.0 million |
| Die Size | 378 mm² |
| Transistor Density | 120,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8960 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 280 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 280 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 70 |
| Compute Units (SM/CU) | 70 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2452 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 896.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8960 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 304 x 48 x 137 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 60 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 235.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 686.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 43.94 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 43.94 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 686.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 32 473 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 333 |
| TPU Index Score | 57.46% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.