MAXSUN RTX 4080 iCraft OC Aijia S0
Graphics Card MAXSUN RTX 4080 iCraft OC Aijia S0 — Specifications, Tests & Benchmarks
MAXSUN RTX 4080 iCraft OC Aijia S0
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
20.09.2022
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
320W
🏆 Top #462
Performance
Synthetic Score
35,472
PassMark
34,441
Efficiency
enthusiast
The MAXSUN RTX 4080 iCraft OC Aijia S0 graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 20.09.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 45.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 379 mm². For graphics processing, 9728 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 76 RT Cores and 304 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 716.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 2205 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2580 MHz. The TDP level for this model is 320 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 20.09.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 9728 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 304 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 304 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 76 |
| Compute Units (SM/CU) | 76 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2205 MHz |
| Boost Clock | 2580 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 22400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 716.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 9728 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 336 x 62 x 137 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 360 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 289 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 784.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 50.20 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 50.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 784.3 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 34 441 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 249 |
| TPU Index Score | 60.09% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.