MAXSUN RTX 3060 Ti Terminator T1
Graphics Card MAXSUN RTX 3060 Ti Terminator T1 — Specifications, Tests & Benchmarks
MAXSUN RTX 3060 Ti Terminator T1
Nvidia GeForce 30
•
GA103
•
23.02.2022
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
200W
🏆 Top #2533
Performance
Synthetic Score
24,530
Efficiency
high
The MAXSUN RTX 3060 Ti Terminator T1 graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 23.02.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 496 mm² die contains approximately 22.0 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 4864 universal processors. Also available are 38 specialized cores for ray rendering and 152 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1410 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1665 MHz under load. The TDP level for this model is 200 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 23.02.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA103-200-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA103 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 22,000,000.0 million |
| Die Size | 496 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4864 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 152 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 152 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 38 |
| Compute Units (SM/CU) | 38 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1665 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4864 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 247 x 42 x 123 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG142 SKU 14 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 133.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 253.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.20 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 253.1 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 27.07% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.