MAXSUN RTX 2080 Wind V2
Graphics Card MAXSUN RTX 2080 Wind V2 — Specifications, Tests & Benchmarks
MAXSUN RTX 2080 Wind V2
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
20.09.2018
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
215W
🏆 Top #4138
Performance
Synthetic Score
18,629
PassMark
18,629
Efficiency
high
The MAXSUN RTX 2080 Wind V2 (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 20.09.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 13.6 billion transistorsistors transistors on a 545 mm² die. The core configuration includes 2944 shader units, 46 RT Cores for ray tracing, and 368 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1515 MHz with dynamic acceleration capability up to 1710 MHz. The nominal thermal design power is 215 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.09.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-400A-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2944 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 368 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1515 MHz |
| Boost Clock | 1710 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2944 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 314 x 35 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 215 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 109.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 314.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.14 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.07 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 314.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 901 |
| TPU Index Score | 23.57% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.