MAXSUN RTX 2080 SUPER iCraft OC
Graphics Card MAXSUN RTX 2080 SUPER iCraft OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MAXSUN RTX 2080 SUPER iCraft OC
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
23.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
250W
🏆 Top #3291
Performance
Synthetic Score
20,840
PassMark
19,462
Efficiency
high
The MAXSUN RTX 2080 SUPER iCraft OC (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 23.07.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 13.6 billion transistorsistors transistors on a 545 mm² die. The core configuration includes 3072 shader units, 48 RT Cores for ray tracing, and 384 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 495.90 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1650 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1845 MHz under load. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 23.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-450-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 384 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1650 MHz |
| Boost Clock | 1845 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1937 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 495.90 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 35 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 42 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 118.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 354.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.67 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 11.34 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 354.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 462 |
| PassMark (G2D Mark) | 919 |
| TPU Index Score | 25.12% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.