MAXSUN RTX 2070 Turbo X2 V2
Graphics Card MAXSUN RTX 2070 Turbo X2 V2 — Specifications, Tests & Benchmarks
MAXSUN RTX 2070 Turbo X2 V2
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
17.10.2018
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #5257
Performance
Synthetic Score
16,062
PassMark
16,062
Efficiency
high
The MAXSUN RTX 2070 Turbo X2 V2 graphics adapter is based on the advanced Turing architecture. NVIDIA announced this model on 17.10.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 10.8 billion transistorsistors transistors on a 445 mm² die. For graphics processing, 2304 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 36 RT Cores and 288 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1410 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1620 MHz. The nominal thermal design power is 175 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 17.10.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-400A-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 288 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1620 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2304 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 235 x 35 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 52 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 103.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 233.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.93 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.47 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 233.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 062 |
| PassMark (G2D Mark) | 817 |
| TPU Index Score | 19.36% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.