MAXSUN GTX 1060 Terminator
Graphics Card MAXSUN GTX 1060 Terminator — Specifications, Tests & Benchmarks
MAXSUN GTX 1060 Terminator
Nvidia GeForce 10
•
GP106
•
26.12.2017
•
5 GB
•
GDDR5
•
160 bit
•
120W
🏆 Top #7539
Performance
Synthetic Score
9,206
PassMark
9,206
Efficiency
mid-high
The MAXSUN GTX 1060 Terminator graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 26.12.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 4.4 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1280 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 5 GB. Thanks to the 160 bit-bit bus, bandwidth reaches 160.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1506 MHz with dynamic acceleration capability up to 1709 MHz. The nominal thermal design power is 120 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 26.12.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP106-350-K3-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1506 MHz |
| Boost Clock | 1709 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 5 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 160 bit bit |
| Memory Bandwidth | 160.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 1.25 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG410 SKU 20 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 68.36 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 136.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 68.36 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 4.38 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 136.7 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 206 |
| PassMark (G2D Mark) | 636 |
| TPU Index Score | 10.73% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.