MAXSUN GT 1030 Transformers M.3
Graphics Card MAXSUN GT 1030 Transformers M.3 — Specifications, Tests & Benchmarks
MAXSUN GT 1030 Transformers M.3
Nvidia GeForce 10
•
GP108
•
17.05.2017
•
2 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
30W
🏆 Top #11131
Performance
Synthetic Score
2,400
PassMark
2,400
Efficiency
entry
The MAXSUN GT 1030 Transformers M.3 graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 17.05.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 74 mm². The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 48.06 GB/s. In standard mode, the core operates at 1228 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1468 MHz under load. The TDP level for this model is 30 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 17.05.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP108-300-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP108 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 1,800,000.0 million |
| Die Size | 74 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1228 MHz |
| Boost Clock | 1468 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 48.06 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 144 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x4 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 145 x 18 x 69 mm |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | PG110 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 23.49 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 35.23 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 17.62 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 127.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 35.23 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 400 |
| PassMark (G2D Mark) | 443 |
| TPU Index Score | 2.72% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.