MAXSUN Arc B580 Milestone
Graphics Card MAXSUN Arc B580 Milestone — Specifications, Tests & Benchmarks
MAXSUN Arc B580 Milestone
Intel Arc 5
•
BMG-G21
•
13.12.2024
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
190W
🏆 Top #4880
Performance
Synthetic Score
16,879
PassMark
15,813
Efficiency
high
The MAXSUN Arc B580 Milestone (Xe2-HPG) model joined the Intel lineup of graphics accelerators on 13.12.2024. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 19.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 272 mm². The core configuration includes 2560 shader units, 20 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 456.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2670 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2850 MHz under load. The nominal thermal design power is 190 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.12.2024 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Arc 5 |
| GPU Variant | SRPMF |
GPU
| Architecture | Xe2-HPG |
| Codename | BMG-G21 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 19,600,000.0 million |
| Die Size | 272 mm² |
| Transistor Density | 72,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2670 MHz |
| Boost Clock | 2850 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2375 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 456.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5120 KB |
| L2 Cache | 18 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 241 x 43 x 104 mm |
| Power Consumption (TDP) | 190 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 228 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 456 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.18 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 14.59 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 912 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 813 |
| PassMark (G2D Mark) | 694 |
| TPU Index Score | 26.14% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.