Manli GTX 1650 GDDR6
Graphics Card Manli GTX 1650 GDDR6 — Specifications, Tests & Benchmarks
Manli GTX 1650 GDDR6
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
01.04.2020
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8244
Performance
Synthetic Score
7,517
Efficiency
mid
Manli GTX 1650 GDDR6 is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 01.04.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 200 mm². The model's computational arsenal includes 896 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1410 MHz with dynamic acceleration capability up to 1590 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.04.2020 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1590 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 158 x 41 x 125 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG177 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 50.88 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 89.04 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.70 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 89.04 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 8.04% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.