Manli GTX 1050 F352G
Graphics Card Manli GTX 1050 F352G — Specifications, Tests & Benchmarks
Manli GTX 1050 F352G
Nvidia GeForce 10
•
GP107
•
25.10.2016
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #9481
Performance
Synthetic Score
5,046
PassMark
5,046
Efficiency
mid
The Manli GTX 1050 F352G graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 25.10.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 132 mm². For graphics processing, 640 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.10 GB/s. The GPU's base clock speed is 1354 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1455 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.10.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP107-300-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1354 MHz |
| Boost Clock | 1455 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 240 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG210 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 46.56 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 58.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.1 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 1.86 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 58.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 046 |
| PassMark (G2D Mark) | 458 |
| TPU Index Score | 5.39% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.