Lenovo RTX A4000 Max-Q
Graphics Card Lenovo RTX A4000 Max-Q — Specifications, Tests & Benchmarks
Lenovo RTX A4000 Max-Q
GeForce Ax000
•
GA104
•
12.04.2021
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
100W
🏆 Top #9587
Performance
Synthetic Score
4,814
PassMark
14,776
Efficiency
mid-high
The Lenovo RTX A4000 Max-Q graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 12.04.2021. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 17.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 392 mm². For graphics processing, 5120 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 40 RT Cores and 160 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 352.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 915 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1515 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 100 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 12.04.2021 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Ax000 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 160 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 915 MHz |
| Boost Clock | 1515 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1375 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 352.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5120 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
| Board Number | E4735 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 121.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 242.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 15.51 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 15.51 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 242.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 14 776 |
| PassMark (G2D Mark) | 585 |
| TPU Index Score | 25.93% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.