Lenovo RTX A3000 Mobile
Graphics Card Lenovo RTX A3000 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Lenovo RTX A3000 Mobile
GeForce Ax000
•
GA104
•
12.04.2021
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
130W
🏆 Top #5280
Performance
Synthetic Score
16,030
PassMark
12,639
Efficiency
mid-high
Lenovo RTX A3000 Mobile is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 12.04.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 392 mm² die contains approximately 17.4 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 4096 universal processors. Also available are 32 specialized cores for ray rendering and 128 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 264.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1080 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1560 MHz. The nominal thermal design power is 130 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.04.2021 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Ax000 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4096 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1080 MHz |
| Boost Clock | 1560 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1375 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 264.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Board Number | E4735 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 99.84 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 199.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.78 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 12.78 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 199.7 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 639 |
| PassMark (G2D Mark) | 557 |
| TPU Index Score | 19.02% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.