Lenovo R5 M330
Graphics Card Lenovo R5 M330 — Specifications, Tests & Benchmarks
Lenovo R5 M330
Amd R5 M300
•
Exo
•
05.05.2015
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
18W
🏆 Top #12745
Performance
Synthetic Score
596
PassMark
596
Efficiency
low
The Lenovo R5 M330 graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 05.05.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 56 mm² die contains approximately 0.7 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 320 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The DDR3 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 14.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 750 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1030 MHz. The TDP level for this model is 18 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 05.05.2015 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd R5 M300 |
| GPU Variant | Exo S3 PRO (216-0867030) |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Exo |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 690,000.0 million |
| Die Size | 56 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 750 MHz |
| Boost Clock | 1030 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 18 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.24 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 20.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 659.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 41.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 596 |
| PassMark (G2D Mark) | 519 |
| TPU Index Score | 1.73% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.