Lenovo GeForce 920MX GDDR5
Graphics Card Lenovo GeForce 920MX GDDR5 — Specifications, Tests & Benchmarks
Lenovo GeForce 920MX GDDR5
Nvidia GeForce 900M
•
GM108S
•
25.03.2016
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
16W
🏆 Top #12622
Performance
Synthetic Score
658
PassMark
1,061
Efficiency
low
Lenovo GeForce 920MX GDDR5 is a powerful solution from NVIDIA based on the Maxwell architecture, released on 25.03.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 77 mm². The model's computational arsenal includes 256 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of DDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 14.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 939 MHz with dynamic acceleration capability up to 980 MHz. The nominal thermal design power is 16 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.03.2016 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 900M |
| GPU Variant | N16V-GMR1-S-A2 |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM108S |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,020,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 256 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 939 MHz |
| Boost Clock | 980 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 16 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7.84 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 23.52 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 501.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 15.68 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 061 |
| PassMark (G2D Mark) | 149 |
| TPU Index Score | 1.44% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.