Leadtek WinFast GTX 650 OC Rev. A
Graphics Card Leadtek WinFast GTX 650 OC Rev. A — Specifications, Tests & Benchmarks
Leadtek WinFast GTX 650 OC Rev. A
Nvidia GeForce 600
•
GK107
•
06.09.2012
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #11710
Performance
Synthetic Score
1,495
PassMark
1,758
Efficiency
entry
Leadtek WinFast GTX 650 OC Rev. A is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler architecture, released on 06.09.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 118 mm² die contains approximately 1.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 80.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1058 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 65 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 06.09.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK107-450-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1058 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2010 SKU 4 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 35.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 844.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 35.2 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 758 |
| PassMark (G2D Mark) | 378 |
| TPU Index Score | 2.28% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.