Leadtek WinFast GTX 1080 Ti Hurricane
Graphics Card Leadtek WinFast GTX 1080 Ti Hurricane — Specifications, Tests & Benchmarks
Leadtek WinFast GTX 1080 Ti Hurricane
Nvidia GeForce 10
•
GP102
•
10.03.2017
•
11 GB
•
GDDR5X
•
352 bit
•
250W
🏆 Top #3915
Performance
Synthetic Score
19,471
PassMark
18,590
Efficiency
high
The Leadtek WinFast GTX 1080 Ti Hurricane graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 10.03.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 471 mm² die contains approximately 11.8 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 3584 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 11 GB of GDDR5X memory. A 352 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 484.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 1544 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1657 MHz under load. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 10.03.2017 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP102-350-K1-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP102 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,800,000.0 million |
| Die Size | 471 mm² |
| Transistor Density | 25,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 88 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1544 MHz |
| Boost Clock | 1657 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1376 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 11 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 352 bit bit |
| Memory Bandwidth | 484.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1344 KB |
| L2 Cache | 2.75 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 297 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG611 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 145.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 371.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 185.6 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 11.88 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 371.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 590 |
| PassMark (G2D Mark) | 940 |
| TPU Index Score | 22.71% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.